Informace rodičům nově přijatých dětí do MŠ PROKOPA HOLÉHO

Vážení rodiče, vítáme Vás na našich stránkách. Vzhledem k současné situaci se nemůžeme sejít do konce června. Plánujeme informační schůzku a "Dětský klubík" pro adaptaci dětí na poslední týden v srpnu. V detailu naleznete rady ke vstupu dítěte do MŠ.

Jak mohou rodiče dítěti napomoci k úspěšné adaptaci svého dítěte v MŠ

Malé rady, ověřené našimi zkušenostmi

Na pobyt ve školce dítě připravujte předem – těšte se, dávejte najevo, že školka je báječné místo

Již před třetím rokem věku s ním často choďte mezi děti

Napomožte sociálnímu otužování občasným hlídáním jinou (vám ovšem dobře známou!) osobou.

Rozvíjejte u dítěte potřebné dovednosti sebeobsluhy (při toaletě, hygieně, stravování, oblékání a obouvání).

Vymezujte hranice. Učte dítě, že zdravá míra sebeovládání a ohleduplnosti usnadňují (a zkrášlují) život.

Komunikujte. Naslouchejte svému dítěti a nezlehčujte jeho problémy. Dejte dostatečný prostor všem jeho pocitům a pomáhejte se v nich orientovat. Na druhou stranu nedovolte, aby vámi dítě manipulovalo např. opakovanými scénami, že do školky nepůjde.

Povzbuzujte, chvalte, upozorňujte na rizika, ale nepřehánějte. Buďte zodpovědní k svým slibům i k očekávání, která v dítěti vzbuzujete.

Nelžete dětem, že přijdete po obědě a přitom víte, že přijdete po odpočinku (dítě pociťuje zradu od nejbližšího člověka)

Do prostředí školky uvádějte dítě pozvolna – využijte adaptačního programu po dohodě s učitelkou

Komunikujte s učitelkami a všestranně rozvíjejte nově vznikající trojúhelník mezi sebou, dítětem a novými tvářemi ve školce.

Snažte se poznat děti, s nimiž váš potomek ve školce kamarádí, a pokud je to možné, organizujte i setkávání mimo školku (dovolte, aby kamarád mohl přijít na návštěvu k vám nebo vaše dítě do rodiny kamaráda).

Nedávejte před dítětem najevo strach a obavy ze školky, neplačte před dítětem, nebuďte smutní, že ho opouštíte – dítě váš strach a obavy přebírá

Nedovolte rodině, aby vám vyčítala a dítě litovala, že musí do školky (zejména prarodičům)

Snažte se být trpěliví a důslední při předávání dítěte učitelce (dlouhé přemlouvání a diskutování s dítětem v šatně vede k tomu, že dítě získává prostor pro manipulaci s vámi)

Dejte do školky dítěti oblíbeného plyšáčka s vůní aviváže, kterou běžně používáte – dítě má kousek domova stále u sebe

Mějte na paměti, že vstup dítěte do školky je velmi zásadní změna v jeho životě

CO JE POTŘEBA PŘINÉST DO ŠKOLKY

3 CELÁ BALENÍ PAPÍROVÝCH KAPESNÍKŮ

HRNEČEK NA PITNÝ REŽIM (označený tak, aby se dal mýt v myčce)

BAČKORKY (ne kroksy ani pantofle!!!)

PYŽAMKO

HOLÍNKY

PLÁŠTĚNKU

NÁHRADNÍ PRÁDLO (pro případ drobné "nehody")

NÁHRADNÍ OBLEČENÍ (na ven i do třídy - dítě se může polí, ušpinit při výtvarných činnostech nebo venku)

Vše řádně označte iniciály dítěte nebo značkou!! Děti mívají často stejné nebo podobné oblečení a nedokáží poznat svoje.

Do třídy dětem , kromě plyšáčka, nedávejte žádné hračky!! Vysvětlete jim již doma, že ve školce by se jim mohla hračka ztratit nebo rozbít.

Sledujte webové stránky naší školky - včas se dozvíte o termínu schůzky pro rodiče, i o adaptačním programu "Dětský klubík", kdy  budete moci s dítětem přijít  do školky v posledním týdnu v srpnu - pohrát si, seznámit se s prostředím i s učitelkami , s ostatními novými dětmi.

Důležité informace budou vyvěšeny i na vchodových dveřích do školky.

Přidáno 10. 6. 2020, autor: Irena Zavadilová